
„Biblioteka dla wszystkich. Równi. Różni. Ważni” to projekt społeczno-edukacyjny umożliwiający dzieciom i młodzieży, zarówno z Ukrainy, jak i z Polski, wspólną naukę, zabawę i nawiązywanie relacji. W ramach projektu dzieci, młodzież oraz opiekunowie mogą skorzystać z nowoczesnej bezpłatnej oferty programowej, nawiązać przyjaźnie, a nawet uczyć się wzajemnie swoich języków i kulturowych zwyczajów. Projekt realizowany jest przez międzynarodową organizację humanitarną Save the Children International oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, finansowany ze środków Danmarks Indsamling oraz SCI.
Jak działają biblioteki w projekcie?
Już niemal 17000 osób wzięło udział w zajęciach prowadzonych przez bibliotekarzy i bibliotekarki oraz animatorki i animatorów pochodzenia ukraińskiego w ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Równi. Różni. Ważni.” W bibliotekach odbywały się zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, działały również Cyfrowe Centra Edukacji. Zorganizowaliśmy 10 webinariów oraz 14 stacjonarnych szkoleń, podczas których bibliotekarki i bibliotekarze rozwijali swoje kompetencje i poznawali nowe metody pracy w bibliotece.
Biblioteki przeprowadziły jak dotąd prawie 1800 zajęć. W placówkach regularnie spotykają się grupy dzieci, które korzystają z pomocy nauczycielek i nauczycieli mówiących po ukraińsku, ze sprzętu, internetu i materiałów edukacyjnych. Tylko jesienią wsparcie dotarło do kilkuset uczniów i uczennic przybyłych z Ukrainy, uczących się zarówno w ukraińskiej szkole online, jak i w polskim systemie oświaty. W nadchodzącym roku powstanie kolejne kilkadziesiąt Cyfrowych Centrów Edukacji.
Poza pomocą w nauce szkolnej biblioteki oferują warsztaty, kursy, kluby wiedzy, zajęcia językowe i spotkania, dla dzieci i dorosłych z Polski i z Ukrainy.
Jesień w bibliotece
Biblioteka Miejska w Łodzi – Filia Biblioteka Czterech Kultur



Fot. Biblioteka Miejska w Łodzi – Filia Biblioteka Czterech Kultur. Cyfrowe Centrum Edukacji, zajęcia jogi dla dzieci oraz programowanie offline.
Biblioteka Miejska w Łodzi – Filia Biblioteka Otwarta


Fot. Biblioteka Miejska w Łodzi – Filia Biblioteka Otwarta. Zajęcia STEAM (eksperymentowanie) i programowanie z Photonami.
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni – Biblioteka Śródmieście

Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni – Biblioteka Śródmieście. Zajęcia z Photonami.
Biblioteka Publiczna w Kokoszkowach

Fot. Biblioteka Publiczna w Kokoszkowach. Warsztaty rozszerzonej rzeczywistości.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie



Fot. Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie. Zajęcia ruchowe, warsztaty programowania z Photonami dla dzieci, zajęcia dla nastolatków.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie


Fot. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Spotkanie polsko-ukraińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, spotkanie z kulturą i językiem ukraińskim.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu

Fot. Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu. Popołudnia w bibliotece.
Biblioteka Publiczna im. W. J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy

Fot. Biblioteka Publiczna im. W. J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Kursy języka polskiego w bibliotece.
Dzięki ogromnej motywacji i zaangażowaniu bibliotekarek, bibliotekarzy, animatorów, animatorek oraz samych osób uczestniczących, udało się przezwyciężyć językowe i kulturowe bariery. Pojawiły się przyjaźnie, które zaczęły wychodzić poza mury bibliotek. Więzi, które dają nadzieję na dobrą przyszłość. W wielu miejscach utworzyły się prawdziwe małe społeczności, które potrafią się efektywnie wspierać i stanowią dla siebie oparcie i siłę. Dla wielu dzieci biblioteki są bezpiecznym miejscem, do którego zawsze mogą przyjść, znaleźć opiekę, spokój i warunki potrzebne do rozwoju.


Fot. FRSI. Szkolenia o metodzie zajęć muzyczno-ruchowo-rytmicznych Team Up.
Wiele interesujących działań odbywało się w projekcie także w przestrzeni wirtualnej. Podczas webinariów, które odbyły się w ramach projektu, rozmawialiśmy o zagadnieniach z obszaru programowania, wykorzystaniu do celów edukacyjnych gry Scottie Go!, kodowaniu offline, polskich i ukraińskich zwyczajach kulturowych oraz o poszanowaniu dla różnorodności, czy narzędziach, takich jak gra Culture Crossover. W webinariach wzięło udział ponad 670 osób. Nagrania webinariów są dostępne pod linkiem: https://www.youtube.com/playlist?list=PLgflkxASsi1xC3sauQlngOfDYIcjcapJd
W listopadzie w otwartym konkursie wyłoniliśmy 31 bibliotek, które dołączą do pilotażowej dwudziestki. Lista bibliotek biorących udział w projekcie “Biblioteka dla wszystkich. Równi. Różni. Ważni.” jest dostępna tutaj: https://bibliotekidlaukrainy.org.pl/biblioteki-w-projekcie/
Lato w bibliotece
W okresie wakacyjnym (w lipcu i sierpniu 2022 roku), w ramach akcji „Lato w bibliotece”, biblioteki uczestniczące w projekcie prowadziły różnorodne zajęcia edukacyjne, integracyjne, kreatywne i ogólnorozwojowe. Dzieci uczyły się przez zabawę (np. programowania z robotami), majsterkowały, wykonywały proste eksperymenty naukowe i brały udział w angażujących zajęciach plastycznych, muzycznych i ruchowych. Niżej przedstawiamy przykładowe działania.
Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie
Na zajęciach w bibliotece dzieci poznały historię rakiet kosmicznych i budowały własne rakiety z materiałów codziennego użytku. Zajęcia były prowadzone w duchu STEAM (czyli z wykorzystaniem elementów Nauki, Technologii, Inżynierii, Sztuki i Matematyki), a ich efektem były działające prototypy „rakiet”.



Zdjęcia: Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie. Źródło: https://www.facebook.com/chbpchelm/posts/pfbid02NLnDpvBq5dADo9239M5v2zsVngusCwMEmQNrtFAV1VPRtwWxmwGjZACQuWtvRczil
We współpracy ze sklepem Castorama w chełmskiej bibliotece odbły się twórcze zajęcia, podczas których dzieci wykonywały własne zabawki, budowały domek dla bibliotecznych skrzatów i stworzyły użyteczne przedmioty, np. drapak dla kota.



Zdjęcia: Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie. Źródło: https://www.facebook.com/chbpchelm/posts/pfbid02wXPgjUSV6Zz6EAndSJwCpNNbgJPqqLNypEtxtTPDcYa1hVb8tr8No5NRACoG7sNKl
Więcej informacji o wakacyjnych zajęciach w chełmskiej bibliotece znajduje się na stronie biblioteki.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin
Biblioteka w Jarocinie zaprosiła dzieci z Polski i Ukrainy na zajęcia integracyjne muzyczno-ruchowe, podczas których wykorzystała elementy autorskiej metody Team Up. Team Up to zajęcia ruchowe, prowadzone w relaksującej, bezpiecznej, przyjaznej atmosferze, z wykorzystaniem muzyki, choreografii, grupowych zabaw i akcesoriów, takich jak chusta animacyjna, lina, piłki czy hula-hop. Dzieci biorące udział w zajęciach (zazwyczaj w wieku od 6 do 11 lat) uczą się wyrażać emocje podczas pracy z ciałem, nawiązują relacje z rówieśnikami i rozwijają podstawowe kompetencje społeczne.



Zdjęcia: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin. Źródło: https://www.facebook.com/JokJarocin/posts/pfbid0LSV5KW7vn1UpsNJFAAB16fvMj9sj8wUd6FeKATKg64TBVN66LFGRpjQE4cb55M2Fl
Biblioteka Publiczna w Kokoszkowach
Biblioteka przeprowadziła dla dzieci plenerowe zajęcia z Bum Bum Rurkami – zestawami prostych instrumentów do ćwiczeń muzycznych i rytmicznych.


Zdjęcia: Biblioteka Publiczna w Kokoszkowach. Źródło: https://www.facebook.com/bibliotekakokoszkowy/posts/pfbid0tr6oe69Ed4wxMczTAXmmAEfKNEhrYn5wC7wRTgReAxfxjen9rU68YXNWLhN2GCZbl
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie
Konińska biblioteka zaprosiła dzieci na komiksowe warsztaty pod hasłem „Przyjaźń ma wiele kolorów – wspólne rysowanie komiksu”. Dzieci wspólnie wymyślały fabułę komiksu i rysowały komiks.


Zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie. Źródło: https://www.facebook.com/mbp.konin/posts/pfbid08HkFRdVx6Eb5Nw7kLJhe6TVQ3TFYVdSLVhmZuJA3NrZu5f3BEesy73xJdhDy6x4Bl
W bibliotece odbyły się zajęcia wprowadzające dzieci w tematykę robotyczną. Dzieci obejrzały film o robotach, a następnie wykonały własne roboty z gąbki i zaprojektowały robotyczne dłonie.



Zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie. Źródło: https://www.facebook.com/mbp.konin/posts/pfbid02LSvQFZX4jbMTkJ84p86KU79oknth6AiHF1tst8Xt7tcZhTPkPBsHsjJp25zYnquCl
Biblioteka Miejska w Łodzi – Filia Biblioteka Czterech Kultur
Łódzkie biblioteki oferują dzieciom różnorodne zajęcia integracyjne, ruchowe i plastyczne, wg własnych pomysłów i z wykorzystaniem metody Team Up.



Zdjęcia: Biblioteka Miejska w Łodzi – Filia Biblioteka Czterech Kultur. Źródło:
- https://www.facebook.com/bibliotekaczterechkultur/posts/pfbid022C7sX41e3S6jNBxUNymevAqx8aS64c3y5d74iYy7kWutNrCyPJbvLVEcRUcQE1dVl
- https://www.facebook.com/bibliotekaczterechkultur/posts/pfbid0kBjXJairHUUaXGpiYa1dDhCQqSRKWbLTcP4vQJTEXu8hKArUuxTZZh3fPd9af7LWl
- https://www.facebook.com/bibliotekaczterechkultur/posts/768275111175121
Biblioteka Miejska im. gen. Mariusza Zaruskiego w Ustce
W bibliotece w Ustce dzieci wzięły udział w zajęciach, podczas których wykonywały eksperymenty naukowe – proste, angażujące, z dawką wiedzy i dobrej zabawy.



Zdjęcia: Biblioteka Miejska im. gen. Mariusza Zaruskiego w Ustce. Źródło: https://www.facebook.com/BMUstka/posts/pfbid0HjemDUSrN1TERrX8SFS7rWBymLQaHRnFhaVLPPJdZaENMPt3RAxKMYaK7fwSiGf9l
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem
Bogatą ofertę wakacyjnych zajęć dla dzieci z Polski i Ukrainy przygotowała także zakopiańska biblioteka. Dzieci uczyły się projektowania i druku 3D, tkactwa, poznawały polskie góry, pracę górali z Podhala i zasady zachowania się na tatrzańskich szlakach.



Zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem. Źródło: https://www.biblioteka.zakopane.eu/aktualnosci/konkursy-warsztaty/1202-lato-w-bibliotece-4.html
