BDW_logo

„Biblioteka dla wszystkich. Równi. Różni. Ważni” to projekt społeczno-edukacyjny umożliwiający dzieciom i młodzieży, zarówno z Ukrainy, jak i z Polski, wspólną naukę, zabawę i nawiązywanie relacji. W ramach projektu dzieci, młodzież oraz opiekunowie mogą skorzystać z nowoczesnej bezpłatnej oferty programowej, nawiązać przyjaźnie, a nawet uczyć się wzajemnie swoich języków i kulturowych zwyczajów. Projekt realizowany jest przez międzynarodową organizację humanitarną Save the Children International oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, finansowany ze środków Danmarks Indsamling oraz SCI.

Jak działają biblioteki w projekcie

W okresie wakacyjnym (w lipcu i sierpniu), w ramach akcji „Lato w bibliotece”, biblioteki uczestniczące w projekcie prowadziły różnorodne zajęcia edukacyjne, integracyjne, kreatywne i ogólnorozwojowe. Dzieci uczyły się przez zabawę (np. programowania z robotami), majsterkowały, wykonywały proste eksperymenty naukowe i brały udział w angażujących zajęciach plastycznych, muzycznych i ruchowych. Niżej przedstawiamy przykładowe działania.

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie

Na zajęciach w bibliotece dzieci poznały historię rakiet kosmicznych i budowały własne rakiety z materiałów codziennego użytku. Zajęcia były prowadzone w duchu STEAM (czyli z wykorzystaniem elementów Nauki, Technologii, Inżynierii, Sztuki i Matematyki), a ich efektem były działające prototypy „rakiet”.

Zdjęcia: Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie. Źródło: https://www.facebook.com/chbpchelm/posts/pfbid02NLnDpvBq5dADo9239M5v2zsVngusCwMEmQNrtFAV1VPRtwWxmwGjZACQuWtvRczil

We współpracy ze sklepem Castorama w chełmskiej bibliotece odbły się twórcze zajęcia, podczas których dzieci wykonywały własne zabawki, budowały domek dla bibliotecznych skrzatów i stworzyły użyteczne przedmioty, np. drapak dla kota.

Zdjęcia: Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie. Źródło: https://www.facebook.com/chbpchelm/posts/pfbid02wXPgjUSV6Zz6EAndSJwCpNNbgJPqqLNypEtxtTPDcYa1hVb8tr8No5NRACoG7sNKl

Więcej informacji o wakacyjnych zajęciach w chełmskiej bibliotece znajduje się na stronie biblioteki.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin

Biblioteka w Jarocinie zaprosiła dzieci z Polski i Ukrainy na zajęcia integracyjne muzyczno-ruchowe, podczas których wykorzystała elementy autorskiej metody Team Up. Team Up to zajęcia ruchowe, prowadzone w relaksującej, bezpiecznej, przyjaznej atmosferze, z wykorzystaniem muzyki, choreografii, grupowych zabaw i akcesoriów, takich jak chusta animacyjna, lina, piłki czy hula-hop. Dzieci biorące udział w zajęciach (zazwyczaj w wieku od 6 do 11 lat) uczą się wyrażać emocje podczas pracy z ciałem, nawiązują relacje z rówieśnikami i rozwijają podstawowe kompetencje społeczne.

Biblioteka Publiczna w Kokoszkowach

Biblioteka przeprowadziła dla dzieci plenerowe zajęcia z Bum Bum Rurkami – zestawami prostych instrumentów do ćwiczeń muzycznych i rytmicznych.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie

Konińska biblioteka zaprosiła dzieci na komiksowe warsztaty pod hasłem „Przyjaźń ma wiele kolorów – wspólne rysowanie komiksu”. Dzieci wspólnie wymyślały fabułę komiksu i rysowały komiks.

Zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie. Źródło: https://www.facebook.com/mbp.konin/posts/pfbid08HkFRdVx6Eb5Nw7kLJhe6TVQ3TFYVdSLVhmZuJA3NrZu5f3BEesy73xJdhDy6x4Bl 

W bibliotece odbyły się zajęcia wprowadzające dzieci w tematykę robotyczną. Dzieci obejrzały film o robotach, a następnie wykonały własne roboty z gąbki i zaprojektowały robotyczne dłonie.

Zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie. Źródło: https://www.facebook.com/mbp.konin/posts/pfbid02LSvQFZX4jbMTkJ84p86KU79oknth6AiHF1tst8Xt7tcZhTPkPBsHsjJp25zYnquCl

Biblioteka Miejska w Łodzi – Filia Biblioteka Czterech Kultur

Łódzkie biblioteki oferują dzieciom różnorodne zajęcia integracyjne, ruchowe i plastyczne, wg własnych pomysłów i z wykorzystaniem metody Team Up. 

Biblioteka Miejska im. gen. Mariusza Zaruskiego w Ustce

W bibliotece w Ustce dzieci wzięły udział w zajęciach, podczas których wykonywały eksperymenty naukowe – proste, angażujące, z dawką wiedzy i dobrej zabawy.

Zdjęcia: Biblioteka Miejska im. gen. Mariusza Zaruskiego w Ustce. Źródło: https://www.facebook.com/BMUstka/posts/pfbid0HjemDUSrN1TERrX8SFS7rWBymLQaHRnFhaVLPPJdZaENMPt3RAxKMYaK7fwSiGf9l

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem

Bogatą ofertę wakacyjnych zajęć dla dzieci z Polski i Ukrainy przygotowała także zakopiańska biblioteka. Dzieci uczyły się projektowania i druku 3D, tkactwa, poznawały polskie góry, pracę górali z Podhala i zasady zachowania się na tatrzańskich szlakach.  

Zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem. Źródło: https://www.biblioteka.zakopane.eu/aktualnosci/konkursy-warsztaty/1202-lato-w-bibliotece-4.html