Nauka języka polskiego

W tym miejscu znajdziesz zbiór materiałów edukacyjnych i kursów e-learningowych, które pomogą osobom przybywającym z Ukrainy nauczyć się języka polskiego.

Co możesz zrobić?

 • udostępnij stanowiska do nauki i pomagaj w wykonywaniu ćwiczeń na platformach,
 • przygotuj plakaty z QR kodami, tak aby każdy, kto odwiedzi bibliotekę, mógł przejść do platformy na swoim urządzeniu,
 • przekazuj informacje w mediach społecznościowych, by dotarły do jak największej liczby ludzi,
 • zamieszczaj informacje na stronie biblioteki,
 • dziel się nimi z innymi bibliotekami, np. w lokalnych czy regionalnych sieciach współpracy.

Kursy e-learningowe do samodzielnej nauki, darmowe lekcje i konwersjacje online

Materiały wspierające naukę języka polskiego

 • Gra językowa Babadum (https://babadum.com/) – Gra, która pozwala poznać podstawowe słownictwo w aż 21 językach, w tym polskim i ukraińskim. Jest bardzo intuicyjna w obsłudze i doskonale pozwala zapoznać się z wybranym językiem bez względu na wiek.
 • Forvo – platforma oferująca wymowę języka polskiego w brzmieniu native speakera. Wszystkie zgromadzone słowa, nazwy własne, nazwiska znanych osób, wymawiane są przez native speakerów – czyli osoby, dla których polski jest językiem ojczystym (https://forvo.com/languages/pl/).

Materiały dydaktyczne (m.in. dla nauczycieli prowadzących zajęcia z języka polskiego jako obcego)

 • Język polski bez Granic – podręczniki (https://odnswp.pl/jezyk-polski-bez-granic/?) – przygotowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska – to zestaw materiałów do nauki polskiego od poziomu A1 aż do C1 przygotowany z myślą o nauczaniu w ukraińskich szkołach. Zawiera ćwiczenia i materiały do słuchania.
 • Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz ty! – “Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz Ty! Podręcznik do nauki języka polskiego dla dzieci na Ukrainie” – to nowoczesny podręcznik, który został opracowany przez wykładowców i lektorów związanych z Centrum “Polonicum”. Wydany w 5 tomach, które odpowiadają poszczególnym poziomom nauczania. Do każdego tomu dołączone są materiały uzupełniające dla nauczyciela zawierające różnorodne karty pracy do druku. Podręcznik i materiały można pobrać klikając na obrazek z konkretnym tomem. Podręcznik i materiały są udostępnione bezpłatnie po wypełnieniu formularza: https://wid.org.pl/podrecznik/.
 • Materiały dla dorosłych opracowane w ramach projektu “Wsparcie materialne i edukacyjne dla cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce” współfinansowanego ze środków Programu Krajowego Funduszu Azylu Migracji i Integracji:
  https://www.gov.pl/web/udsc/materialy-dydaktyczne-do-nauki-jezyka-polskiego—dla-doroslych
 • Materiały do nauki języka polskiego dla obcokrajowców, opracowane przez nauczycielkę języka polskiego dla cudzoziemców Nikę Zdanowską: https://www.polski-dla-obcokrajowcow.bialystok.pl/polski-dla-obcokrajowcow-materialy.
 • Bazę materiałów do nauki języka polskiego udostępnił Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego. Publikacja zawiera Słownik tematyczny ukraińsko-polski oraz linki (z opisami) do materiałów w podziale na: materiały dla dzieci, materiały dla młodzieży, materiały dla studentów, materiały dla dorosłych, materiały dla nauczycieli i materiały dla wykładowców. Publikacja jest dostępna na stronie: https://www.uo.uw.edu.pl/uploads/Baza%20materia%C5%82%C3%B3w%20do%20nauki%20j%C4%99zyka%20polskiego.pdf?fbclid=IwAR3R3czHlNxCF4nTgrFg3RrpT_6wsCg7F9mWQlnytfe17lSo5duAfoUa19Y.
 • Wydawnictwo Naukowe PWN udostępniło na dwa miesiące bezpłatną elektroniczną wersję Słownika tematycznego polsko-ukraińskiego w wersji elektronicznej (pliki pdf, epub i mobi). Słownik przygotowany w Katedrze Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Oparty na normach współczesnego języka polskiego i ukraińskiego. Prezentuje najczęściej używane słownictwo potoczne i specjalistyczne. Uwzględnia zmiany, które w ciągu ostatnich lat zaszły w języku ukraińskim oraz najnowszy materiał leksykalny, niezarejestrowany w dotychczasowych opracowaniach leksykograficznych. Słownik zawiera około 45 000 haseł, znaczeń, przykładów użycia, typowych połączeń wyrazowych pogrupowanych w 30 blokach tematycznych. Wersja elektroniczna Słonika jest dostępna do bezpłatnego pobrania do 12.06.2022 r. na tej stronie: https://ksiegarnia.pwn.pl/slownik-polsko-ukrainski.

Zapisy na kursy językowe wg miast