Nauka języka polskiego
W tym miejscu znajdziesz zbiór materiałów edukacyjnych i kursów e-learningowych, które pomogą osobom przybywającym z Ukrainy nauczyć się języka polskiego.
Co możesz zrobić?
- udostępnij stanowiska do nauki i pomagaj w wykonywaniu ćwiczeń na platformach,
- przygotuj plakaty z QR kodami, tak aby każdy, kto odwiedzi bibliotekę, mógł przejść do platformy na swoim urządzeniu,
- przekazuj informacje w mediach społecznościowych, by dotarły do jak największej liczby ludzi,
- zamieszczaj informacje na stronie biblioteki,
- dziel się nimi z innymi bibliotekami, np. w lokalnych czy regionalnych sieciach współpracy.
Kursy e-learningowe do samodzielnej nauki, darmowe lekcje i konwersjacje online
- Platforma Polski Info (https://polski.info/uk) – wielojęzyczna platforma do nauki języka polskiego. Znajdziemy na niej różne materiały do ćwiczeń i całe kursy e-learningowe. Do korzystania z kursów potrzebne jest konto, które można założyć podając adres e-mail.
- Platforma Polski Jazyk (http://www.polskijazyk.pl/ua/) – pozwala na naukę polskiego osobom mówiącym po ukraińsku i rosyjsku. Tutaj również możemy korzystać z wielu darmowych materiałów po założeniu konta.
- Platforma Navoica (https://navoica.pl/courses/course-v1:Akademia_Ignatianum_w_Krakowie+AIK_WU_05+2021_1/about) – Navoica udostępniła praktyczny kurs języka polskiego dla osób przyjeżdżających z Ukrainy przygotowany przez Akademię Ignatianum w Krakowie. Cały kurs jest w języku ukraińskim.
- Book2 (https://www.goethe-verlag.com/book2/UK/) – platforma umożliwia naukę jednego z 50 języków. Dostępne są na niej rozmówki w formie audio, ćwiczenia i słownictwo. Można skorzystać również z aplikacji mobilnej – https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.steps.fiftylanguages.
- Lekcje wideo do nauki języka polskiego (https://www.youtube.com/channel/UClDPUhu_P8-AA6C-La0ZIzg/videos) – kurs w formie materiałów wideo dostępnych na platformie YouTube.
- Ewa Górska – twórczyni kanału Polski Bez Stresu oferuje bezpłatne kursy: Зустрічі гостей з України / Spotkania dla gości z Ukrainy (https://www.polskibezstresu.pl/podstrona-kursow/) i darmowe konwersacje online: (https://www.polskibezstresu.pl/konwersacje/).
- Z inicjatywy Centrum Nauczania Domowego, Polskich Szkół Internetowych Libratus i Fundacji Edukacji Polonijnej powstała bezpłatna platforma do nauki języka polskiego dla dzieci z Ukrainy. Twórcy platformy współpracują ze sztabem zaangażowanych tłumaczy -wolontariuszy. Dostępne treści i materiały przeznaczone są dla dzieci w wieku szkolnym. Jest to nauka języka polskiego jako obcego na poziomie podstawowym. Osoby, które chcą skorzystać z nauki na platformie mogą się zgłaszać pod adresem: edukacja@pzpo.edu.pl oraz poprzez formularze: https://forms.gle/aQNWTXFEaCWGmzMMA (po polsku) i https://forms.gle/8TFzwr4iU6vL4Ks27 (po ukraińsku).
Akademia WBP w Dąbrowie Górniczej przygotowała bezpłatny kurs języka polskiego dla obywateli Ukrainy dostępny na platformie https://erasmusplatforms.wsb.edu.pl rozwijanej w ramach projektu Erasmus+ „ED-ON: Edukacja międzykulturowa w dobie nauczania zdalnego”. Platforma jest dostępna w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Lekcje koncentrują się na tych problemach życiowych, które są szczególnie przydatne dla osób przybywających do Polski (https://wsb.edu.pl/bezkoshtovnij-kurs-polskoyi-movi-dlya-gromadyan-ukrayini-bezplatny-kurs-jezyka-polskiego-dla-obywateli-ukrainy?fbclid=IwAR2FRM4ULFcsDFJPgSUwHDV8RIoqjexyxFw76aBbPLXCKrScjlXRa7Ve3_M).
Materiały wspierające naukę języka polskiego
- Gra językowa Babadum (https://babadum.com/) – Gra, która pozwala poznać podstawowe słownictwo w aż 21 językach, w tym polskim i ukraińskim. Jest bardzo intuicyjna w obsłudze i doskonale pozwala zapoznać się z wybranym językiem bez względu na wiek.
- Forvo – platforma oferująca wymowę języka polskiego w brzmieniu native speakera. Wszystkie zgromadzone słowa, nazwy własne, nazwiska znanych osób, wymawiane są przez native speakerów – czyli osoby, dla których polski jest językiem ojczystym (https://forvo.com/languages/pl/).
Materiały dydaktyczne (m.in. dla nauczycieli prowadzących zajęcia z języka polskiego jako obcego)
- Język polski bez Granic – podręczniki (https://odnswp.pl/jezyk-polski-bez-granic/?) – przygotowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska – to zestaw materiałów do nauki polskiego od poziomu A1 aż do C1 przygotowany z myślą o nauczaniu w ukraińskich szkołach. Zawiera ćwiczenia i materiały do słuchania.
- Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz ty! – “Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz Ty! Podręcznik do nauki języka polskiego dla dzieci na Ukrainie” – to nowoczesny podręcznik, który został opracowany przez wykładowców i lektorów związanych z Centrum “Polonicum”. Wydany w 5 tomach, które odpowiadają poszczególnym poziomom nauczania. Do każdego tomu dołączone są materiały uzupełniające dla nauczyciela zawierające różnorodne karty pracy do druku. Podręcznik i materiały można pobrać klikając na obrazek z konkretnym tomem. Podręcznik i materiały są udostępnione bezpłatnie po wypełnieniu formularza: https://wid.org.pl/podrecznik/.
- Materiały dla dorosłych opracowane w ramach projektu “Wsparcie materialne i edukacyjne dla cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce” współfinansowanego ze środków Programu Krajowego Funduszu Azylu Migracji i Integracji:
https://www.gov.pl/web/udsc/materialy-dydaktyczne-do-nauki-jezyka-polskiego—dla-doroslych - Materiały do nauki języka polskiego dla obcokrajowców, opracowane przez nauczycielkę języka polskiego dla cudzoziemców Nikę Zdanowską: https://www.polski-dla-obcokrajowcow.bialystok.pl/polski-dla-obcokrajowcow-materialy.
- Bazę materiałów do nauki języka polskiego udostępnił Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego. Publikacja zawiera Słownik tematyczny ukraińsko-polski oraz linki (z opisami) do materiałów w podziale na: materiały dla dzieci, materiały dla młodzieży, materiały dla studentów, materiały dla dorosłych, materiały dla nauczycieli i materiały dla wykładowców. Publikacja jest dostępna na stronie: https://www.uo.uw.edu.pl/uploads/Baza%20materia%C5%82%C3%B3w%20do%20nauki%20j%C4%99zyka%20polskiego.pdf?fbclid=IwAR3R3czHlNxCF4nTgrFg3RrpT_6wsCg7F9mWQlnytfe17lSo5duAfoUa19Y.
- Wydawnictwo Naukowe PWN udostępniło na dwa miesiące bezpłatną elektroniczną wersję Słownika tematycznego polsko-ukraińskiego w wersji elektronicznej (pliki pdf, epub i mobi). Słownik przygotowany w Katedrze Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Oparty na normach współczesnego języka polskiego i ukraińskiego. Prezentuje najczęściej używane słownictwo potoczne i specjalistyczne. Uwzględnia zmiany, które w ciągu ostatnich lat zaszły w języku ukraińskim oraz najnowszy materiał leksykalny, niezarejestrowany w dotychczasowych opracowaniach leksykograficznych. Słownik zawiera około 45 000 haseł, znaczeń, przykładów użycia, typowych połączeń wyrazowych pogrupowanych w 30 blokach tematycznych. Wersja elektroniczna Słonika jest dostępna do bezpłatnego pobrania do 12.06.2022 r. na tej stronie: https://ksiegarnia.pwn.pl/slownik-polsko-ukrainski.
Zapisy na kursy językowe wg miast
Zapisy na kursy językowe wg miast
- Warszawa
Centrum Wielokulturowe w Warszawie
Fundacja Ocalenie
Polski Instytut Językowy (Kursy FAMI – Funduszu Azylu, Migracji i Integracji)
- Gdańsk
Akademickie Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej UG
- Poznań
Pogadajmy – z nami się dogadasz
- Łódź
- Nysa
- Wodzisław Śląski
Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim
- Nowy Tomyśl