O inicjatywie

24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę. Rozpoczęła się wojna, której przebieg i konsekwencje są trudne do przewidzenia. Nie wiemy, jak długo potrwa, co się podczas niej wydarzy i jak się zakończy. Pewne jest tylko to, że nasi sąsiedzi z dnia na dzień znaleźli się w ekstremalnie trudnej sytuacji i potrzebują naszego wsparcia.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni do Polski trafiło ponad milion osób uciekających przed wojną. Prawdopodobnie przybędzie ich dużo więcej i część z nich zostanie z nami na stałe. Zamieszkają w dużych miastach i małych miejscowościach w całym kraju. Wraz z nami będą pracować, uczyć się, chodzić na zakupy, korzystać z usług publicznych czy dóbr kultury.

Dla osób przybywających z Ukrainy ucieczka przed wojną, utrata domu czy rozstanie z bliskimi to dramatyczne doświadczenia. Dodatkową trudnością jest znalezienie się z dnia na dzień w obcym kraju i ogromne wyzwania z tym związane: poszukiwanie mieszkania, pracy, szkoły czy uczelni, załatwianie spraw urzędowych, nauka języka… i dużo, dużo więcej.

Stronę „Biblioteki dla Ukrainy” stworzyliśmy dla bibliotek, które również stoją przed wyzwaniami – wspierania osób przybyłych z Ukrainy, ale też dostosowywania (w dłuższej perspektywie) oferty bibliotecznej dla swojej społeczności, której te osoby stały się, lub już niedługo staną się, częścią.
Zbieramy tu praktyczne informacje, których szukają i o które często pytają osoby nowo przybyłe z Ukrainy do Polski – informacje dotyczące spraw codziennych, urzędowych i życiowych, związanych z pobytem w Polsce, pracą, nauką, komunikacją, funkcjonowaniem banków czy opieką zdrowotną. Kierujemy do stron z przydatnymi zasobami online, w tym książkami w języku ukraińskim i materiałami do nauki języka polskiego (jako obcego). Udostępnimy wzory dokumentów do pobrania. Zamieścimy materiały na temat dezinformacji, która stała się potężną bronią agresora, i to właśnie teraz bardzo ważne jest, by umieć ją rozpoznawać i skutecznie się przed nią bronić. Będziemy zbierać i pokazywać inspiracje z polskich (i nie tylko) bibliotek, dobre praktyki działań edukacyjnych, kulturalnych, wspierających ludzi przybyłych z Ukrainy. Pokażemy też historie tych ludzi.

Gorąco zachęcamy do korzystania!

Stronę Biblioteki dla Ukrainy tworzy Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek i Programu Sektor 3.0.

Kontakt z redakcją: agnieszka.koszowska@frsi.org.pl