Biblioteka dla Wszystkich.

Nowa Przygoda.

liczba bibliotek

15

czas trwania projektu

kwiecień – październik 2024 r.

grupa odbiorców

dzieci, młodzież, opiekunowie

koordynator projektu

cele projektu

Celem projektu jest stworzenie inkluzywnego środowiska, w bezpłatnych przestrzeniach bibliotek, w którym dzieci i opiekunowie otrzymają dostosowane do lokalnych potrzeb zajęcia.

Efekty projektu

W 15 bibliotekach w całej Polsce powstaną dobrze wyposażone kąciki malucha, a dzieci i młodzież oraz ich opiekunowie będą mogli skorzystać z oferty biblioteki odpowiadającej na ich potrzeby – edukacyjne, ogólnorozwojowe i psychospołeczne.

Opis działań projektowych:

Projekt ma na celu zapewnienie wsparcia w postaci wysokiej jakości edukacji pozaformalnej dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) i szkolnym (7-18 lat) – ukraińskich i polskich. Miejscem edukacji, rozwoju, zabawy i integracji są bezpłatne biblioteki publiczne, neutralna przestrzeń zarówno dla Ukraińców, jak i Polaków. Wsparcie będzie oferowane również opiekunom dzieci i młodzieży, ponieważ dobrostan dzieci zależy od ich zdolności do radzenia sobie z kryzysem przesiedleńczym.

FRSI wspiera biblioteki szkoleniowo i finansowo oferując warsztaty służące uruchomieniu nowych form wsparcia odbiorców tych instytucji oraz środki finansowe na doposażenie bibliotek w niezbędny sprzęt wykorzystywany w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Działania w ramach projektu są prowadzone w języku polskim (w celu ułatwienia przyswajania języka) oraz w języku ukraińskim w razie potrzeby (np. zajęcia nadrabiania zaległości szkolnych). Tłumacze zostaną zatrudnieni w celu wsparcia ukraińskich dzieci w razie potrzeby (w niektórych bibliotekach zatrudnieni są Ukraińcy, więc nie potrzebują tłumacza, a czasami będą potrzebni tylko do konkretnych zajęć).

Ważnym elementem projektu jest wsparcie psychospołeczne dla opiekunów dzieci i młodzieży wzmacniające ich funkcję rodzicielską.

Dla dzieci w wieku 3-6 lat zajęcia będą prowadzone dla dwóch rodzajów grup. Jedną z nich są dzieci uczęszczające do polskich przedszkoli (grupy przedszkolne, które odwiedzają biblioteki w ramach „lekcji bibliotecznych”). Druga to dzieci, dla których nie ma miejsca w przedszkolach publicznych i pozostają w domu (dla nich biblioteki będą organizować swego rodzaju „kluby malucha”).
Program dla dzieci w wieku 7+ ma na celu przyjęcie grup z lokalnych polskich szkół i ukraińskich szkół internetowych.
Zajęcia dla dzieci w wieku 3-6 lat odbywają się w częściowo ustrukturyzowanym formacie. Program jest zgodny z programem nauczania przedszkolnego oraz przepisami i procedurami dotyczącymi opieki nad dziećmi.

Zajęcia dla dzieci w wieku 7+ lat również odbywają się w częściowo ustrukturyzowanym formacie, koncentrując się na wspieraniu edukacji formalnej (np. zajęcia wyrównawcze, programowanie, STEAM), rozwijaniu pasji i zainteresowań (np. literatura, teatr, muzyka, sztuka, gry planszowe, manga, zwiedzanie, goście specjalni …), spójności społecznej (np. gry fabularne, escape room), wsparciu psychospołecznemu.

Aby wzmocnić spójność społeczną, dzieci z obu grup i ich opiekunowie będą mieli okazję uczestniczyć we wspólnych wydarzeniach, np. piknikach, festynach, dniach społeczności. Opiekunowie, poza lekcjami języka polskiego, będą mieli różnego rodzaju zajęcia (odreagowanie stresu spowodowanego traumą wojenną, pomoc w obowiązkach administracyjnych czy poszukiwaniu pracy).

Aby zapewnić dzieciom dotkniętym kryzysem naukę w integracyjnym i przyjaznym środowisku edukacyjnym, projekt wyposaży/zaadaptuje „kąciki dziecka” w materiały edukacyjne i rozwojowe, zaprojektowane tak, aby były przyjazne dla dzieci i osób niepełnosprawnych, oferując odpowiednie materiały, zasoby i sprzęt dla wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym.

Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Nowa przygoda” jest realizowany przez FRSI w partnerstwie z Save the Children International.

„Jest jeden chłopiec, który przychodzi regularnie. […] Rozmawiałam z mamą — jest bardzo zadowolona z tych zajęć. Ona mówi, że tutaj to kilka lekcji robi w ciągu jednego spotkania, w domu zrobi najwyżej jedną, z tej ukraińskiej szkoły on-line. Dlatego chłopca warto było to zrobić. No i ten chłopiec widać, że jak na początku się do nas zapisywali do biblioteki, to on był taki wycofany i taki trochę przestraszony. Ale teraz widać, że się rozkręcił.”

Bibliotekarka

Skip to content