Logo Biblioteka dla wszystkich. Moje miejsce

„Biblioteka dla wszystkich. Moje miejsce” to projekt wpierający młodzież z Ukrainy i Polski w wyborze dalszej ścieżki edukacji lub kariery oraz integrację i nawiązywanie relacji – poprzez udział w zajęciach rozwojowych, organizowanych w bibliotekach. Wsparcie dotyczy również ukraińskich rodziców i opiekunów.  Projekt realizowany jest przez FRSI w partnerstwie z Save the Children International.

O projekcie

Celem projektu jest wsparcie ukraińskiej młodzieży w wyborze dalszej ścieżki kariery w Polsce lub w Ukrainie, wsparcie w nauce szkolnej, nauce języka polskiego oraz integracji z polską młodzieżą – poprzez udział w zajęciach rozwojowych, organizowanych w bibliotekach. Wsparcie dotyczy również ukraińskich rodziców i opiekunów.

Projekt jest finansowany ze środków Save the Children International z projektu IMPROVING THE LIFE CHANCES OF YOUNG UKRAINIAN REFUGEES IN POLAND (empowering youth locally through MHPSS and teaching Life Skills).

Zajęcia odbywają się od października 2023 r. do kwietnia 2025 r. w 23 bibliotekach w różnych częściach Polski. Obejmują obszary takie jak rozwijanie zainteresowań, wsparcie psychospołeczne, wzmacnianie kompetencji miękkich, kursy języka polskiego, wsparcie w nauce szkolnej, w tym efektywne uczenie się i przygotowanie do egzaminów, oraz doradztwo zawodowe. W każdej bibliotece powstaje projektowana partycypacyjnie przez młodzież przestrzeń do spędzania czasu i rozwijania się. Nastolatki będą mogły dzięki projektowi inicjować i realizować projekty przy wsparciu bibliotekarzy. Biblioteki otrzymują wsparcie finansowe i merytoryczne w postaci szkoleń z różnorodnych metod pracy z młodymi osobami.

Biblioteki w projekcie:

1. Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej
  2. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku
  3. Biblioteka Gdynia
  4. Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki
  5. Miejska Biblioteka Publiczna w Iławie
  6. Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu
  7. Miejska Biblioteka Publiczna w Kamiennej Górze
  8. Biblioteka Publiczna w Kokoszkowach
  9. Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie Siedziba Główna
  10. Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie Filia nr 7
  11. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie